Haribo 100 let

Příběh úspěchu HARIBO:
Z kuchyně na dvoře až na
vedoucí pozici na světovém trhu...

Objevte fascinující historii tradičního rodinného podniku!

Historie

Založení firmy
1920

Založení firmy

Hans Riegel se narodil v roce 1893 ve Friesdorfu u Bonnu. Po dokončení základní školy se vyučil cukrářem. Více než pět let pracoval ve firmě Kleutgen & Meier. Dalšími zastávkami jsou továrny v Neussu a Osnabrücku.

Po 1. světové válce se podílníkem firmy Heinen v Bonnu (Kessenich) stává Hans Riegel a firma se od té doby jmenuje Heinen & Riegel. Ale již v roce 1920 se Hans Riegel osamostatňuje se svou vlastní firmou. V Kessenichu, který byl tehdy ještě předměstím Bonnu, si Hans Riegel zakoupil dům, ve kterém zařídil první výrobnu. Počáteční kapitál obnášel pytel cukru, mramorovou desku, stoličku, kamna, měděný kotlík a váleček.

Tady, v prádelně ve dvoře, začíná historie dnes světově známého výrobce. 13. prosince 1920 nechává Hans Riegel zapsat do obchodního rejstříku města Bonn firmu HARIBO jako akronym ze slov HAns RIegel BOnn. V roce 1921 si bere Hans Riegel svou ženu Gertrud. Je to první zaměstnankyně mladé firmy.

1922

Světlo světa spatřil TANČÍCÍ MEDVÍDEK

Již v roce 1922 položil Hans Riegel základní kámen pozdějšího mezinárodního úspěchu firmy HARIBO: vymyslel postavu TANČÍCÍHO MEDVÍDKA - figurku medvídka z ovocného želé, který se později proslavil po celém světě jako legendární ZLATÝ MEDVÍDEK HARIBO. Inspiraci pro tuto figurku našel Hans Riegel na jarmarcích a trzích, na nichž ještě v 19. století tančili cvičení medvědi jako atrakce.

Tehdejší figurky TANČÍCÍCH MEDVÍDKŮ z ovocného želé byly větší než dnešní ZLATÍ MEDVÍDCI, ale také štíhlejší. TANČÍCÍ MEDVÍDCI se rychle stávají klasickou pochoutkou vedle oblíbených "sladkých čertíků". Dva kusy želatinových TANČÍCÍCH MEDVÍDKŮ stojí v Německu postiženém inflací u kiosku pouze jeden fenik.

Světlo světa spatřil TANČÍCÍ MEDVÍDEK
První firemní automobil
1923

První firemní automobil

Rostoucí poptávka po výrobcích si vyžádala také investici do moderní dopravní techniky: v roce 1923 zakoupila firma HARIBO svůj první automobil opatřený reklamními štíty, který sloužil k zásobování zákazníků. Až do tohoto okamžiku totiž výsledky každodenní produkce rozvážela zákazníkům první zaměstnankyně a manželka zakladatele Gertrud na kole.

Polovina 20. let

Rodina Riegelových

V roce 1923 se manželům Riegelovým narodil nejstarší syn Hans. V roce 1924 pak dcera Anita a v roce 1926 syn Paul.

Polovina 20. let
Začátky výroby z lékořice
1925

Začátky výroby z lékořice

Pouhé tři roky po uvedení želatinových TANČÍCÍCH MEDVÍDKŮ položil Hans Riegel v roce 1925 druhý základní kámen úspěšné historie firmy HARIBO: začal vyrábět cukrovinky z lékořice. Prvním prodejním hitem se staly legendární lékořicové tyčinky s vytlačeným nápisem HARIBO.

Brzy je následovaly další lékořicové pamlsky, mezi jinými i dnes světově proslulí lékořicoví šneci. A svého vzdáleného příbuzného se dočkal i TANČÍCÍ MEDVÍDEK: začal se prodávat tzv. ČERNÝ MEDVÍDEK (Schwarzbär)!

30. léta

MEDVÍDEK a geniální reklamní slogan

V roce 1930 zaměstnávala společnost HARIBO již 160 pracovníků. Mezitím došlo k vybudování plošné prodejní organizace obchodních zástupců, která zásobovala výrobky HARIBO celé Německo.

Ve 30. letech se v paletě výrobků HARIBO objevuje další příbuzný TANČÍCÍHO MEDVÍDKA - MEDVÍDEK TEDDY: byl menší a kulatější a představoval oblíbenou plyšovou hračku v podobě cukrovinky. MEDVÍDCI TEDDY byli pojmenováni po 26. prezidentovi Spojených států (1901–1909) Theodoru Rooseveltovi (1858–1919), který byl vášnivým lovcem a měl zvláštní zálibu pro lov medvědů. Při oficiálních příležitostech dostával proto často také plyšové medvídky, kteří byli záhy pojmenováni krátkou podobou jeho jména – Teddy.

Další geniální tah se firmě HARIBO podařil v polovině 30. let, kdy zavedla jednoduchý a lehce zapamatovatelný reklamní slogan „HARIBO macht Kinder froh“ („HARIBO rozveselí děti“).

V letech 1930–1933 se dokončuje hlavní část dnešního výrobního závodu v Bonnu. Bezprostředně před 2. světovou válkou funguje již středně velký podnik na solidních základech a zaměstnává cca 400 spolupracovníků.

MEDVÍDEK a geniální reklamní slogan
Tanky namísto gumových medvídků
1939 – 1945

Tanky namísto gumových medvídků

Za války poklesl objem obchodů firmy HARIBO, což způsobil zejména rostoucí nedostatek surovin. V roce 1945 zemřel ve věku 52 let zakladatel firmy Hans Riegel. Firmu za něj v době po 2. světové válce nejprve převzala jeho manželka Gertrud.

1945-1950

Výměna generací

Obnova firmy začala okamžitě po skončení 2. světové války v roce 1945. Firma tehdy měla jen asi 30 zaměstnanců. Když se v roce 1946 vrátili z válečného zajetí bratři Hans a Paul Riegelovi, převzali od své matky vedení firmy. Dr. Hans Riegel byl až do své náhlé a nečekané smrti v říjnu 2013 zodpovědný za ekonomický úsek včetně marketinku a prodeje. Jeho bratr Paul vedl až do své smrti v roce 2009 výrobu.

Přicházejí další úspěchy: Kvetoucí podnik expanduje a zaměstnává v roce 1950 – pouze pět let po válce – již cca 1000 spolupracovníků.

Výměna generací
Světlo světa spatřili ZLATÍ MEDVÍDCI
1960

Světlo světa spatřili ZLATÍ MEDVÍDCI

V roce 1960 byli na trh poprvé uvedeni nástupci legendárních TANČÍCÍCH MEDVÍDKŮ, tzv. ZLATÍ MEDVÍDCI HARIBO. Kult mezi cukrovinkami byl na světě!

1962

První reklama na HARIBO v televizi

Ve firmě HARIBO včas zjistili, jak významným médiem je televize, která byla na začátku 60. let ještě novinkou. V roce 1962 byla v německé televizi poprvé odvysílaná reklama na HARIBO.

V polovině 60. let je reklamní slogan „HARIBO macht Kinder froh" úspěšně rozšířen o druhou část „und Erwachsene ebenso“ („a dospělé stejně tak“), čímž se rozšiřuje oslovení cílové skupiny.

První reklama na HARIBO v televizi
Zapsání ochranné známky HARIBO GOLDBÄREN (Zlatí medvídci)
1967

Zapsání ochranné známky HARIBO GOLDBÄREN (Zlatí medvídci)

Obrovský obchodní úspěch ZLATÝCH MEDVÍDKŮ byl pro firmu HARIBO podnětem, aby jim nechala vystavit oficiální rodný list: v roce 1967 byla značka GOLDBÄREN zapsaná jako ochranná známka u německého Patentového úřadu.

1978

ZLATÍ MEDVÍDCI změnili tvar

V 70. letech se změnily každodenní estetické normy zákazníků. A proto se také změnil tvar ZLATÝCH MEDVÍDKŮ: Původní relativně doširoka rozkročený postoj se zúžil. Namísto toho získali ZLATÍ MEDVÍDCI svůj kompaktnější, stylizovaný tvar, který si zachovali dodnes.

ZLATÍ MEDVÍDCI změnili tvar
ZLATÍ MEDVÍDCI mění barvy
1989

ZLATÍ MEDVÍDCI mění barvy

ZLATÍ MEDVÍDCI změnili opět zčásti svůj vzhled: barvy trochu zesvětlaly, protože se začaly vyrábět pouze z ovocných a rostlinných koncentrátů. Na obalu se poprvé objevil obrázek zlatého medvídka s červenou mašlí.

1991

Thomas Gottschalk začal propagovat značku HARIBO

V roce 1991 začalo celkově nejdelší reklamní partnerství na světě - partnerství mezi společností HARIBO a populárním německým bavičem, moderátorem a hercem Thomasem Gottschalkem.

Thomas Gottschalk začal propagovat značku HARIBO
Začátky výroby pěnových cukrovinek typu marshmallows
1996

Začátky výroby pěnových cukrovinek typu marshmallows

V roce 1996 převzala firma HARIBO belgickou továrnu na cukrovinky Dulcia, která již po desetiletí vyráběla velmi oblíbené výrobky z pěnového cukru Dulcia-Marshmallow SOFT-KISS, COCO-BALLS nebo ROMBISS.

2003

HARIBO je nejdůvěryhodnější značkou cukrovinek v Německu

Od roku 2003 byla firma HARIBO opakovaně za sebou zvolena nejdůvěryhodnější značkou cukrovinek. Stalo se tak na základě každoročně zvěřejňované největší evropské studie „European Trusted Brands“.

HARIBO je nejdůvěryhodnější značkou cukrovinek v Německu
Město Bonn vyznamenalo Paula Riegela
2006

Město Bonn vyznamenalo Paula Riegela

Město Bonn vyznamenalo Paula Riegela zápisem do „Zlaté knihy“ města za „mimořádné zásluhy“, které projevil v oblasti rozvoje hospodářského centra Bonnu.

2007

ZLATÍ MEDVÍDCI HARIBO slaví 85. narozeniny!

K 85. narozeninám dostali ZLATÍ MEDVÍDCI novou recepturu, nový design sáčku a jednotný radostný úsměv! Jako šestá příchuť bylo přidáno jablko.

Chamallows - ten nejjemnější pěnový cukr

V polovině roku 2007 přešly všechny výrobky značky Dulcia pod novou značku HARIBO Chamallows. V oblasti cukrovinek z pěnového cukru tak byla konečně zaručena celosvětová jednotnost značky.

Firmu Dulcia (lat. jemný, sladký) založil v roce 1950 Grégorius Nuyts v belgickém městě Deurne. V roce 1962 se podnik přestěhoval do Kontichu, kde jej dále vedly čtyři děti zakladatele firmy. O deset let později zničil výrobní haly obrovský požár. Ve velmi krátké době je ale továrna znovu vybudována a vybavena na svou dobu nejnovější výrobní technikou a nejmodernějšími stroji.

Pro spotřebitele se po začlenění firmy Dulcia do firemní skupiny HARIBO v roce 1996 ale příliš mnoho nemění. HARIBO tradičně zaručuje vysokou kvalitu produktů vyráběných v Belgii, které od roku 2007 nesou název HARIBO Chamallows. Dodávkami surovin jsou pověřeni pouze certifikovaní dodavatelé a výrobní proces je přísně kontrolován.

Název značky HARIBO Chamallows je tedy i nadále označením pěnových cukrovinek té nejvyšší kvality!

ZLATÍ MEDVÍDCI HARIBO slaví 85. narozeniny!
Reklama, která letí
2008

Reklama, která letí

Prosinec 2008 je začátkem jedinečné spolupráce v oblasti marketingu!

Dva letouny typu Boeing 737-800 společnosti TUIfly jsou představeny jako „létající vyslanci nebes“ v exkluzivním designu ZLATÝCH MEDVÍDKŮ HARIBO - GoldbAIR a od začátku února 2010 pak jako HaribAIR.

2009

Rok vzestupů a pádů

Světlo světa spatřili ŠŤAVNATÍ ZLATÍ MEDVÍDCI

ŠŤAVNATÍ ZLATÍ MEDVÍDCI s podílem 22 % ovocné šťávy a šťavnatou měkkou konzistencí jsou obohacením řady výrobků. Existují v příchutích jablko, hruška, malina, broskev, limetka a černý rybíz. V létě 2009 je výrobek vyznamenán potravinářskou cenou „HIT 2009“ der LEBENSMITTEL PRAXIS.

Následují další vyznamenání:

„Nejúspěšnější inovace výrobku2009“, potravinářský odborný časopis „Best of Vending“ (2009 a 2010), Convenience Shop „Bestseller 2009“, odborný časopis pro obchod s potravinami „Top Marke 2010“, potravinářské noviny „Hit 2010“, LEBENSMITTEL PRAXIS

Další potvrzení kvality.

Dr. Hans Riegel byl povýšen do Řádu čestné legie

Francouzské ministerstvo zahraničních věcí jmenovalo Dr. Hanse Riegela rytířem Čestné legie, což je pocta, které se do té doby dostalo jen několika málo zahraničním osobnostem. Vyznamenání „Čestné legie“ začal udělovat císař Napoleon

Dr. Hansi Riegelovi bylo propůjčeno vysoké státní vyznamenání Rakouské republiky

Dne 27. prosince 2009 propůjčil první zástupce zemského hejtmana, pan Hermann Schützenhöfer, řediteli firmy HARIBO, panu Dr. Hansi Riegelovi, „Velké zlaté čestné vyznamenání Rakouské republiky“ (Das große goldene Ehrenzeichen der Republik Österreich) za dlouholetou angažovanost v Rakousku a pro Rakousko.

Rok vzestupů a pádů
Ve věku 83 let umírá Paul Riegel
2009

Ve věku 83 let umírá Paul Riegel

Spoluvlastník Paul Riegel zemřel náhle a neočekávaně v srpnu 2009. Paul Riegel, který převzal po válce společně s bratrem Dr. Hansem Riegelem firmu svého otce, ve firmě HARIBO odpovídal za výrobu a techniku. Jako zkušený technik vyvinul sám mnoho strojů a převedl je do praxe ve vlastní výrobně. K jeho nejznámějším objevům patří stroj na balení lékořicových šneků.

V regionu Bonnu a nejen tam se Paul Riegel angažoval v četných sociálních projektech a organizacích.

S ohledem na budoucnost podniku převedl již své podíly již dávno před svou smrtí do firmy Paul-Riegel-Holding, kterou dále vedou jeho děti.

2010

HARIBO hlásí návrat do motoristického sportu

Po dlouholeté úspěšné účasti na mezinárodních automobilových závodech v letech 1970 až 1994 se firma HARIBO v roce 2010 vrátila společně s týmem Manthey na závodní dráhu.

Oba nové vozy Porsche 911 GT3 R a GT3 Cup S v designu HARIBO zapůsovily se svými pilotními týmy nejen při 24 h závodech na norimberském okruhu, ale také při mistrovství na dlouhé tratě VLN (Veranstaltergemeinschaft Langstreckenpokal Nürburgring).

HARIBO hlásí návrat do motoristického sportu
HARIBO otevírá plně automatický sklad s výškovými regály / hotovými výrobky v Solingenu
2011

HARIBO otevírá plně automatický sklad s výškovými regály / hotovými výrobky v Solingenu

Po 18měsíční stavební době je vše hotovo: HARIBO otevírá 8. října 2011 svůj nový sklad s hotovými výrobky v Solingenu. Spolumajitelé HARIBO Dr. Hans Riegel, Arndt Rüsges (jednatel HARIBO), starosta Norbert Feith a Dr. Volker Jungbluth (jednatel Swisslog Deutschland) otevírají slavnostním projevem před četnými zaměstnanci, jejich rodinami a pozvanými hosty nový sklad. Spolumajitel Dr. Hans Riegel, jednatel Arndt Rüsges a zlatý medvídek HARIBO otevírají symbolicky stisknutím tlačítka sklad s hotovým zbožím.

2012

90 let MEDVÍDKŮ HARIBO - 90 let radosti a požitku!

Světově proslulí ZLATÍ MEDVÍDCI jsou známí již 90 let a při oslavě svých 90. narozenin představují synonym ovocného želé!

Kdo by neznal legendární ZLATÉ MEDVÍDKY HARIBO? Generace je mají rády a vyrostly s nimi. Až dodnes poskytují jako malí sladcí průvodci všedním dnem všem malým i velkým labužníkům zlaté momenty radosti a požitku. ZLATÍ MEDVÍDCI HARIBO ovšem nezestárli ani o kousek – jsou jednoduše neustále k „nakousnutí“ a také v 21. století představují absolutní trhák v regálech se sladkostmi – dynamičtí, mladí, pokrokoví a neuvěřitelně lahodní kráčejí směrem k úspěšné budoucnosti!

Přesně k 90. jubileu věhlasného oslavence vydává HARIBO na počest ZLATÝCH MEDVÍDKŮ limitovanou, velice pozoruhodnou edici s 200g a 300g baleními. Nejen aktuální sáček se ZLATÝMI MEDVÍDKY, ale také dva z jejich nejznámějších nostalgických předchůdců z let 1959 a 1979 slibují svým nápadným, historickým vzhledem momenty plné radosti.

90 let MEDVÍDKŮ HARIBO - 90 let radosti a požitku!
15. října 2013 zesnul pan Dr. Hans Riegel náhle a neočekávaně ve věku 90 let.
2013

15. října 2013 zesnul pan Dr. Hans Riegel náhle a neočekávaně ve věku 90 let.

Dr. Hans Riegel zahájil po 2. světové válce ve spolupráci se svým bratrem Paulem Riegelem složitou obnovu firmy HARIBO, kterou jejich otec Hans Riegel založil v Bonnu v roce 1920.

Dr. Hans Riegel vedl po dobu celých 67 let obchodní záležitosti podniku HARIBO, a byl tak nejstarším jednatelem firmy v Německu. Proto nepřekvapuje, že pro značku HARIBO byla příznačná především kontinuita jeho vedení.

Kreativita a rozhodnost Dr. Hanse Riegela určovala po desetiletí odvětví produkce cukrovinek v Německu i v zahraničí.

Dr. Hans Riegel věnoval celý svůj život značce HARIBO a až do poslední doby se věnoval s velkým nadšením vizi, jak pomocí značky HARIBO udělat lidem radost v jejich každodenním životě.

2014

HARIBO kupuje pozemek v obci Grafschaft

Cesta k úspěšné budoucnosti je otevřena.

Dne 18.09.2013 přijali společníci podniku HARIBO GmbH & Co. KG jednohlasně rozhodnutí týkající se dalšího stanoviště firmy v rýnsko-falckém městě Grafschaft. Od té doby probíhají přípravy na plné obrátky. V této souvislosti je nutno vyzvednout příjemnou a otevřenou atmosféru v každé fázi komunikace stejně jako podporu tohoto plánu na všech politických i správních úrovních v Porýní-Falcku.

Na pozemku o velikosti 27 hektarů v Inovačním parku Porýní (Innovationspark Rheinland), který je z hlediska dopravy ideálně položen u výjezdu z dálnice A61, vzniká kromě velkého logistického centra se 100 000 místy na palety a technologicky nejpokročilejších výrobních linek na 50 000 m2 ploše rovněž vysoce moderní správní budovy s velkoryse dimenzovanými kancelářskými prostory.

HARIBO tak reaguje na omezené kapacity v Bonnu, které se dotýkají nejen výrobní oblasti ale již také správy. Doplnění personálu pro budoucí růst v oblasti správy i výroby jsou tak nezbytné. HARIBO tak vytváří přes 300 nových pracovních míst v Německu, a zároveň tím výrazně zlepšuje pracovní podmínky pro všechny spolupracovníky. Výrobní prostory v Bonnu a správa provozu, která k nim patří, tím nejsou dotčeny.

HARIBO kupuje pozemek v obci Grafschaft